Flush Joiner Dome Cap 38.1mm, 316 Mirror Finish
- Stock: In Stock
- Model: FTBDFC316038
- Weight: 0.08kg
- In Stock: Perth / Brisbane / Hobart
$17.27
Ex Tax: $15.70
Your shopping cart is empty!
Grade 316 B/Strade Flush.
| Tube OD | Wall | B | H | Weight |
| 1.5" | 1.5mm | 38.1mm | 19mm | 78g |

Disclaimer: Typically all cast stainless steel balustrade fittings are designed for service in onshore, non-harsh environments i.e. non-marine. Use of cast stainless steel Balustrade fittings in a harsh environments is therefore not recommended.
| Product Spec | |
| Grade | 316 |
| OD | 38.10mm |
| Polished Grit | Mirror |
| Product Category | Balustrade Fittings Round |
| Shape | Round |
| Size | 38.1mm |
| Type | Flush Joiner Dome Cap |
| Wall Thickness | 1.50mm |