Curved Tube Cap 38mm, 316 Satin Finish - 16CTC38
- Stock: In Stock
- Model: FTBCTC316038
- Weight: 0.02kg
- In Stock: Perth / Brisbane / Hobart
$5.67
Ex Tax: $5.15
Your shopping cart is empty!
Grade 316 Balustrade. 16Ctc38
| Size | D | H | TH |
| 1.1/2" (38mm) | 38mm | 7mm | 1.5mm |

Disclaimer: Typically all cast stainless steel balustrade fittings are designed for service in onshore, non-harsh environments i.e. non-marine. Use of cast stainless steel Balustrade fittings in a harsh environments is therefore not recommended.
| Product Spec | |
| Grade | 316 |
| OD | 38.00mm |
| Polished Grit | Satin |
| Product Category | Balustrade Fittings Round |
| Shape | Round |
| Size | 38mm |
| Type | Curved Tube Cap |
| Wall Thickness | 1.50mm |