Post Reducer Flat 38mm, 316 Mirror Finish - 1522A
- Stock: In Stock
- Model: FTBPRF316038
- Weight: 0.08kg
- In Stock: Perth / Hobart
$24.92
Ex Tax: $22.65
Your shopping cart is empty!
1.5mm thick 316
| Tube OD | Wall | A | B | H | Weight |
| 1.5" | 1.5mm | 0.75" | 38.1mm | 87.5mm | 84g |

Disclaimer: Typically all cast stainless steel balustrade fittings are designed for service in onshore, non-harsh environments i.e. non-marine. Use of cast stainless steel Balustrade fittings in a harsh environments is therefore not recommended.
| Product Spec | |
| Grade | 316 |
| OD | 38.00mm |
| Polished Grit | Mirror |
| Product Category | Balustrade Fittings Round |
| Shape | Round |
| Size | 38mm |
| Type | Post Reducer Flat |
| Wall Thickness | 1.50mm |